Zdrowie przyszłości: strategie profilaktyki i edukacji na rzecz lepszego jutra - spotkanie okrągłego stołu
- INNOWO
- 27 mar
- 2 minut(y) czytania
Profilaktyka raka piersi w Polsce – jak zmienić alarmujące statystyki?
Czy wiesz, że Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem śmiertelności z powodu raka piersi? Według danych, na 100 000 mieszkańców przypada aż 41,3 zgonów, co stawia nas obok Cypru (45,1) i Słowacji (44,9) na samym początku tej niechlubnej statystyki.
Wczesna diagnoza to dopiero początek
Systemy opieki zdrowotnej powinny koncentrować się na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób. Jednak, to tylko pierwszy krok, równie istotny jest dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Innowacyjne terapie zwiększają szanse pacjentów na dłuższe życie i poprawiają funkcjonowanie całego systemu ochrony zdrowia.
Jak wynika z raportu OECD, dostosowanie badań przesiewowych i opieki onkologicznej w Polsce do najwyższych standardów mogłoby zapobiec nawet jednej trzeciej przedwczesnych zgonów z powodu nowotworów. Co więcej, poprawa wskaźników przeżycia oznaczałaby wydłużenie średniej długości życia o 9 miesięcy oraz dodatkowych 9 300 pełnoetatowych pracowników na rynku pracy.
Jak skutecznie wdrażać profilaktykę w Polsce?
O tym, jakie strategie działają najlepiej w krajach o wysokiej skuteczności profilaktyki zdrowotnej i jak można je dostosować do polskiego systemu, rozmawialiśmy podczas okrągłego stołu wysokiego szczebla pt. „Zdrowie przyszłości: strategie profilaktyki i edukacji na rzecz lepszego jutra”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju (INNOWO) we współpracy z Ambasadą Szwajcarii w Polsce, pod patronatem polskiej prezydencji w UE.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
🩺 Urszula Demkow – Wiceminister Zdrowia
🏛 dr hab. Łukasz Balwicki – Senator
⚕️ Beata Małecka-Libera – Senator
A także Dominik Olejniczak, Irma Veberič, Padraic Ward, Monique Clúa Braun, Marzanna Bieńkowska, Anna Kupiecka, Aleksandra Wilk – oraz inni kluczowi interesariusze.
Dyskusję otworzyły prezentacje specjalnych gości Michele Cecchini (OECD)oraz dr hab. Paweł Koczkodaj – Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
Główne tematy dyskusji:
✅ Najskuteczniejsze strategie profilaktyczne na świecie – które modele można wdrożyć w Polsce?
✅ Jak poprawić komunikację z pacjentami? – rola organizacji pacjenckich i ekspertów w zwiększaniu udziału w programach profilaktycznych.
✅ Współpraca biznesu i sektora publicznego – jakie działania mogą realnie podnieść skuteczność programów prewencyjnych?
✅ Największe bariery w zaangażowaniu pacjentów – jak różni interesariusze mogą wspólnie je przezwyciężać?
✅ Technologie cyfrowe, AI i innowacje – jak nowoczesne narzędzia mogą usprawnić profilaktykę i zwiększyć jej zasięg?
✅ Zmiany w polityce zdrowotnej – jakie regulacje i zachęty mogą skutecznie zaangażować biznes i pacjentów?
✅ Długoterminowe zaangażowanie pacjentów – jak projektować programy profilaktyczne, które nie tylko przyciągną uczestników, ale także utrzymają ich aktywność?
Miałem zaszczyt moderować tę niezwykle ważną debatę. Jestem przekonany, że tylko wspólne działania ekspertów, decydentów i organizacji mogą przyczynić się do realnej zmiany w polskiej profilaktyce onkologicznej.
Jesteśmy przekonani, że tylko wspólne działania ekspertów, decydentów i organizacji mogą przyczynić się do realnej zmiany w polskiej profilaktyce onkologicznej.
Comments